ANA SAYFA
KARİYER
BRANŞLAR
İLETİŞİM
contacts

V A S İ Y E T N A M EVASİYETNAME ŞEKİLLERİ VE HÜKÜMLERİ, VASİYETNAME TENFİZİ

YAŞAM BOYUNCA  EN ÖNEMLİ  KARARLARIMIZDAN BİRİ OLMASI GEREKİRKEN - İNSANIMIZCA ASLA DÜŞÜNÜLMEYEN  BİR TASARRUFDUR VASİYETNAME. YAŞAM SÜRECİNDE VASİYETNAME DÜŞÜNÜLÜRDE GÖZLERDEN SON NEMLİ YAŞLAR AKARKEN ÖNEMİ ANCAK İDRAK EDİLİR. (Usta ozanımız, o anı belki de en anlamlı ifade edenimizdir – CAN BEDENDEN AYRILACAK - TÜTMEZ BACA - YANMAZ OCAK - SELAM OLSUN . . . . - ) ARTIK İŞ İŞTEN GEÇMİŞTİR AMA,  GÖZLER AÇIK MI GİTMİŞTİR, KAPALI MI, BİLİNMEZ!
 
CENAZE NAMAZLARINDA ÖRTÜ ÜSTÜ YAZISINDAKİ İBAREYİ HERKEZ OKUMUŞTUR. *ÖLÜMÜ HER FANİ TADACAKTIR *Yazısı yazılıdır. Sevimsiz bir hatırlatmadır. Anlaşılan örtüye yazılması gelenek olmuş.
        

Bu ihmalin insanımızın büyük özelliklerinden biri olan, emanetçilik ve varyemezlik
karakterinden kaynaklandığını düşünmekteyim.  Vasiyeti düşünmenin, kullanılması gereken hakların beklide en kutsalı ve önemlisi olduğu bilinci  toplumda yaygınlaştırılmalıdır. Bu işlev  hukukçular - eğitimciler dolayısı ile avukatlarca yüklenilmeli vasiyetname  tanzimi yaygınlaşmalıdır. İkinci kez yaşam şansı verilseydi, insanoğlunun yapacağı ilk iş kendisinin yemeye kıyamadığı, özenle biriktirdiği mal varlığının akıbetini bu kez kendi arzu ve düşünceleri doğrultusunda sağlama alarak gözlerinin açık gitmesini önlemiş olacağı kesindir.

HUKUKUMUZDA VASİYETNAME ŞEKİLLERİ VE HÜKÜMLERİ

Vasiyetname genel olarak son arzular ve isteklerdir. Medeni Kanunumuzun 479 - 485 ile 486 ve müteakip maddelerinde üç şekilde düzenlenmiştir.

A-Resmi Şekilde yazılı vasiyetname.

Resmi vasiyetnameler Noterler veya Sulh Hakimleri veya kanunen görevlendirilmiş memurlarca düzenlenir ( konsulos-tapu Müd.) resmi şekilde yapılır.

B-El yazısı ile yazılması gerekli yazılı vasiyetnameler.

Vasiyetcinin el yazısı ile yazılmalıdır. Elinin mahsulü olmalıdır. Vasiyetçi vasiyet akıl ve iradesine hakim olmalıdır. Düzenleme yeri-tarihi belirtilmeli. İstekleri açık ve belirli olmalı .Vasiyetçinin imzasını taşımalıdır. Bu düzenlemeden sonra kapalı bir zarfa konularak sulh hakimine veya notere tevdi edilir. Bu makamlar bunu nüfus kaydına işletmek ve saklamakla mükelleftir.

C-Sözlü vasiyetname

Resmi vasiyetname veya el yazısı ile vasiyetname düzenlenmesi imkansız hal ve şartlarda. Yakın ölüm tehlikesi - Büyük deprem hali - Harp hali vs. fevkalede hal ve şartların söz konusu olduğu hallerde, tanıklı ve tutanakla düzenlenme doğrultusunda sözlü vasiyetnameye yasalarımız  imkan vermiştir. Amaç her türlü ahval ve şartlarda son arzuların tespit edilebilmesidir.

Ayrıca vasiyetnameden vazgeçmek rücuu (geridönme) hususları da geniş bir şekilde düzenlemiştir. Bunu düşünenlerin çevrelerinden hukuksal yardım almalarının da önemli olduğunu belirtmemizde yarar vardır
.

VASİYETNAMENİN YERİNE GETİRİLMESİ (TENFİZİ )

Vasiyeti tenfiz memuru, vasiyetin yerine getirilmesiyle görevlendirilen kişidir.
Vasiyetçinin güvendiği itimat ettiği  kişidir. İşler bitince tefiz sulh hakimince onaylanır. Görevide son bulur. (genellikle düzenlenmesine katkı veren hukukçudur)

            

 24.07.2011 

                     Av. Yılmaz  Aydın

                                                                     

 

 
Avukat Yilmaz Aydin Twitter da Takip Edin
ANA SAYFA | KARIYER | BRANŞLAR | İLETİŞİM | MAKALELER |
Telif hakkı İ 2011 yilmazaydin.av.tr 
Designed by
Gettoplisting Marketing Solutions

vasiyetname uzmani avukat, en iyi vasiyetname avukatı, vasiyetname nasıl yazılır, Avukat Yilmaz Aydin'dan Vasiyetname Hakkinda Hukuksal bilgiler ve Makaleler, Vasiyetname Uzmani Avukat, En iyi vasiyetname avukatı,resmi vasiyetname şartları,Vasiyetname çeşitleri, vasiyetname nasıl yapılır, vasiyetname nasıl hazırlanır, vasiyetname nedir, resmi vasiyetname şartları, miras sözleşmesi nedir, Miras Sözleşmesinin İptali, vasiyetname iptali, Vasiyetnamenin geçerlilik sartlari, vasiyetname tenfizi, Vasiyetin açılması ve tenfiz, Vasiyetnamenin tenfizi istemi, Vasiyetname çeşitleri, vasiyetname uzmani avukat, vasiyetname türleri, Vasiyet,ve,Vasiyetname, Nedir,vasiyet nedir, vasiyet ve vasiyetname nedir, vasiyetname hakkında, vasiyetname nedir, Vasiyet ve Vasiyetname Nedir? Miras sözleşmesi nasıl yapılır? Geçerlilik şartları nelerdir, miras sözleşmeleri ve vasiyet, vasiyetnameden vazgeçmek rücuu (geridönme)